PRZYJĘCIE DZIECI

Dzieci do przedszkola w Glinciszkach i Anowilu przyjmowani są kierując się decyzją samorządu rejonu wileńskiego 26 lutego 2021 r. Nr. T3-38.

Samorząd Rejonu Wileńskiego informuje, że z dniem 1 kwietnia br. ruszy rejestracja dzieci do grup przedszkolnych. Grupy są kompletowane na 1 września br.

Do już skompletowanych grup przedszkolnych, w których są wolne miejsca, dzieci są przydzielane stale.

Kiedy rodzice dowiedzą się o wolnym miejscu dla dziecka?

O przydzieleniu dziecku miejsca w placówce oświatowej rodzice (opiekunowie) będą informowani drogą mailową (na adres e-mail podany we wniosku) od 1 kwietnia do 31 maja br. Rodzice (opiekunowie), którzy składali wnioski nie drogą elektroniczną i nie podali adresu e-mail, zostaną zawiadomieni SMS-em lub listem poleconym.

Jeśli dane teleadresowe (numer telefonu, adres e-mail) ulegną zmianie, rodzice (opiekunowie) nie później niż w ciągu 5 dni roboczych powinni wysłać na adres giedre.vaiciuniene@vrsa.lt wniosek o aktualizację danych kontaktowych.

W przypadku braku wolnych miejsc w placówce oświatowej wskazanej jako numer pierwszy, miejsce zostanie przydzielone w placówce wskazanej jako druga, o ile są w niej wolne miejsca. Jeżeli w placówce wskazanej jako druga nie ma wolnych miejsc, miejsce zostanie przydzielone w placówce oznaczonej numerem trzecim, o ile są w niej wolne miejsca. Jeżeli wolnych miejsc brakuje we wszystkich placówkach wskazanych we wniosku, wniosek pozostaje na liście oczekujących.

Rodzice (opiekunowie), po otrzymaniu powiadomienia o przydzielonym miejscu w placówce oświatowej, powinni zgłosić się do wskazanej placówki w ciągu 10 dni roboczych, pisemnie potwierdzić decyzję o uczęszczaniu dziecka do wybranej placówki, przedstawić akt urodzenia oraz podpisać umowę.

Brak potwierdzenia decyzji o uczęszczaniu dziecka do wybranej placówki lub zawiadomienia o przyczynach nieobecności oraz niedostarczenia niezbędnych dokumentów w ciągu 10 dni roboczych będzie skutkowało nie zawarciem umowy i utratą miejsca dla dziecka w placówce oświatowej.

Rodzice (opiekunowie) muszą zadbać o badanie profilaktyczne dziecka przed pierwszym dniem nauki.

Jak zarejestrować dziecko do grupy przedszkolnej?

Wnioski o przyjęcie dzieci do grup przedszkolnych w placówkach oświatowych Samorządu Rejonu Wileńskiego składane są za pośrednictwem systemu www.registruok.lt > Vilniaus rajono savivaldybė.

Podczas rejestracji dziecka do grupy przedszkolnej działającej w szkole ogólnokształcącej lub do przedszkola należy wybrać rubrykę „Rejestracja do grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych”.

Jeśli wniosek został złożony w placówce do 1 września 2020 roku (wersja papierowa), wniosek nie wymaga ponownej rejestracji w systemie informacyjnym.

Jeśli rodzice (opiekunowie) chcą zmienić język nauczania bądź placówkę dla dziecka już uczęszczającego do placówki oświatowej, powinni złożyć nowy wniosek w systemie informacyjnym. Każde nowe podanie rodziców (opiekunów) lub zmiana istniejącego wniosku w systemie informacyjnym powoduje anulowanie poprzedniego wniosku.

Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku za pośrednictwem systemu informacyjnego, mogą złożyć wniosek pocztą elektroniczną, listem poleconym czy też wypełnić wniosek w siedzibie Samorządu. Do wniosku należy załączyć dokument(-y) potwierdzający(-e) prawo pierwszeństwa oraz odpis z aktu urodzenia dziecka.

Warunki umożliwiające pierwszeństwo

Pierwszeństwo w przydzieleniu dziecku miejsca w placówce ma dziecko, które od co najmniej 2 lat ma (jak też jedno z rodziców) zadeklarowane miejsce zamieszkania znajduje się w strefie obsługiwania placówki na dzień przyjęcia dziecka do placówki.

Podczas tworzenia kolejek pierwszeństwo mają:

• dzieci z rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci w wieku poniżej 18 lat lub starsze, które uczęszczają do szkół ogólnokształcących, lub dziennych placówek oświatowych wszystkich typów;
• dzieci, których brat lub siostra już uczęszczają do tejże placówki;
• dzieci pedagogów/kierowników placówek oświatowych Samorządu Rejonu Wileńskiego pracujących co najmniej od pół roku;
• dzieci wychowywane przez jednego z rodziców;
• dzieci, których jedno z rodziców (opiekunów) ma zdolność do pracy nie przekraczającą 40 proc.

Do grup przedszkolnych bez kolejki są przyjmowane:
• dzieci, którym zgodnie z rozporządzeniem dyrektora Samorządu Rejonu Wileńskiego (na propozycję Komisji Dobrobytu Dziecka) zarządzono obowiązkowe wychowanie przedszkolne;
• dzieci zaadoptowane, dzieci pozostające pod opieką. Do już skompletowanych grup w ciągu roku szkolnego przyjmowane są dzieci zaadoptowane i dzieci pozostające pod opieką, gdy w placówce są wolne miejsca.

Informacje są udzielane telefonicznie (8 5) 240 1243 oraz mailowo ( giedre.vaiciuniene@vrsa.lt ).